Lütfen Odanı Toplar mısın?
18 Kasım 2022 Cuma

Lütfen Odanı Toplar mısın?

Sizin çocuğunuz da tıpkı diğer çocuklar gibi çoğu zaman odasını ve evin her köşesini dağıtıyor mu?

Çocuğunuzun, eğlenceli bir şekilde odasını ve eşyalarını düzenli tutabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasında zor açılan çekmeceler ve yüksek dolaplar varsa, bunlar etrafı toplamak konusunda çocuğunuzun hevesini kırabilir. Odaya konulan bir sandık, oyuncakların toplanması için kolaylık yaratır. Toplama zamanı gelince, sandığı ortaya çıkarın ve çocuğunuzun oyuncaklarını içine koymasını sağlayın; kalemler ya da küçük oyuncaklar, sandığın içindeki yük oyuncaklar arasında kaybolur; bu nedenle, bunları kapaklı karton kutularda ya da boş plastik dondurma kutularına koyabilirsiniz. Sebze sepetleri, oyuncaklar ve giysiler için oldukça uygundur. Düzenli kullanıldığında gerektiği kadar yer sağlanır.

BENİMSEME

Çocuğunuz odasını seviyor ve onu benimsemişse, odasını daha çok toplayacak ve düzenli tutmaya çaşacaktır. Bu nedenle odasında kullanılacak süslemeleri ve lamba, yorgan, yastık gibi bazı şeyleri onun seçmesini sağlayın. Büyüdükçe, odayı onun özel alanı olarak gördüğünüzü̈, burayı istediği gibi düzenleyebileceğini, örneğin odaya girmeden önce her seferinde kapıyı vurarak gösterebilirsiniz. Çok az çocuk düzenlidir, pek çoğu da ya dağınıkğa önem vermez ya da ilgilenmez; bu karmaşainde yaşamaktan da rahatsız olmaz. Anne-babadan gelen söylenmeler etkili değildir; bu nedenle işe yarayacak bir anlaşmaya varmak gerekebilir.

DÜZENLİLİĞİ ÖDÜLLENDİRİN

Çocuğunuzun yaşına uygun bir düzenlilik hedefi belirleyin. Küçül bir çocuk için, gün sonunda oyuncaklarını kaldırması iyi bir hedef olabilir. Daha büyük bir çocuk için haftada bir genel bir temizlik daha uygundur. Çocuğunuzun gösterdiği çabaları her seferinde ödüllendirin onu destekleyin. Baştan ödül vermek, fazladan zorluk ve tartışmalara yol açar. Bunun yerine bir yıldız çizelgesi hazırlayın ve toplama için listeye bir yıldız ekleyin. Belli sayıda yıldıza ulaşılınca, oda için yeni ve küçük bir hediyeyle onu ödüllendirebilirsiniz.

ASKI ALIN

4-5 yaşlarındayken çocuğunuz elbiselerini askıya asabilir. Asılacak yeri onun boyuna uygun bir hale getirerek zorlanmasını engelleyin. Çocuğunuza kirli çamaşırları nereye koyacağını gösterin, odasında ya da banyo bir kirli torbası ya da sepeti yapın. Bu, yer boyunca ve ayakaltında uzanan çamaşırlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İçeri geldiğinde paltosunu yere bırakma eğilimi gösteriyorsa, onun için bir askı yeri yapın. Her aile bireyi için değişik renkli, resimli ya da şekilli bir askı koyabilirsiniz.

OYUNA DÖNÜŞTÜRÜN

Toparlanmayı baştan itibaren bir oyun haline getirin. On sekiz aylık bir bebek, iki çift çorabı bulmayı çok sevebilir. Daha büyük bir çocuk için, toplama sırasında, odasında arayarak bulacağı bir şeyi saklayabilirsiniz. Çocuklar 4-5̧ yaşlarında hayali oyun oynamaya başlarlar. Toplama yükümlülüğü̈ de hayali bir mekanda gerçekleşirse işler daha da kolaylaşır.