LÜTFEN ODANI TOPLAR MISIN
19 Kasım 2022 Cumartesi

LÜTFEN ODANI TOPLAR MISIN

YARIŞ YAPIN

Toplanma, özellikle de iş bitmeden tekrar oyuncaklarla oynamaya başlayan çocuk için oldukça bezdirici bir iş haline dönüşebilir. Küçük bir çocuk için, "Haydi bakalım 20'ye kadar saymadan" ya da "çizgi film başlamadan oyuncaklarını toplayabilecek misin?" diyerek de toparlanmayı oyuna dönüştürebilirsiniz. Çocuklarınız büyüdükçe, daha büyük kardeşleriyle, en hızlı kim odasını toplayacak yarışı yaptırabilir; saat tutarak da var olan rekoru kimin kıracağına bakabilirsiniz.

SAKLAYIN

Kaybolan oyuncak ya da diğer eşyaların en çok bulunduğu yer yatak altlarıdır. Buranın tek çorapların ya da kaybolan yap-boz parçalarının bulunduğu tozlu bir mağara olmasındansa, düzenli bir depolama alanı olmasını sağlayabilirsiniz. Yatak altlarına bu iş için özel kutular koyabilirsiniz.

TEMİZLİK

Çocuğunuz yürümeye başladıktan sonra, sizi temizlik, toz alma gibi işlerde taklit edecektir. Bu tip oyunlar hazırlayarak, ona temizlik alışkanlıkları verebilirsiniz. Örneğin, ona oyuncak bir temizlik seti alabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe, bu kurgulanmış̧ oyunu gerçeğe dönüştürerek, ona eğlenerek yapabileceği ev işleri verebilirsiniz. Çocuğunuza masayı silmek, parlatmak ya da çiçekleri sulamak gibi basit görevlerin yanında, kitap, oyuncak ve giysilerini toplamak gibi işler de verebilirsiniz.

“BİLMİYORUM KUTUSU”

Eğer çocuğunuz bir oyuncağını ya da giysisini hangi çekmeceye koyacağını bilmiyorsa, bunları yanlış̧ yere koyacaktır. Bu nedenle bir "bilmiyorum" kutusu yapın ve bunun içinde birikenleri toplarken ona yardımcı olarak birlikte yerlerine koy.

SEPET

Çocuğunuz büyüdükçe, oyuncakları toplamak ya da temiz giysileri yerlerine koymak gibi davranışlar geliştirebilir. Bunu düzenli hale getirmek için, kapı yanına büyük bir kutu koyun ve kaldırılması gereken eşyaları buna yerleştirin; çocuğunuz da o eşyaları bu kutudan alıp asıl yerlerine aktarsın.

PAYLAŞIN

Eğer bir odayı paylaşan iki çocuğunuz varsa, her birine ait çekmece ve raf gibi yerler belirleyin. Her zaman, daha büyük olan çocuğunuzu destekleyin; çünkü̈ o, küçük kardeşine, eşyalarına karşı daha dikkatli davranması konusunda yardımcı olabilir. "ŞİMDİ TOPLAMA ZAMANI" Günün ya da haftanın belirli bir zamanını evde toparlanma saati olarak belirleyin. Örneğin, "tamam, şimdi, banyodan/yataktan/masaldan önce toplanma zamanı" diyerek çocuğunuzla ve esinizle birlikte evinizi toplayabilirsiniz.