LÜTFEN ODANI TOPLAR MISIN
15 Mart 2023 Çarşamba

LÜTFEN ODANI TOPLAR MISIN

Lütfen Odanı Toplar Mısın? (1)

 

Sizin çocuğunuz da tıpkı diğer çocuklar gibi çoğu zaman odasını ve evin her köşesini dağıtıyor mu?

Çocuğunuzun eğlenceli bir şekilde odasını ve eşyalarını düzenli tutabilmek esine yardımcı olabilirsiniz

Çocuğunuzun odasında zor açılan çekmeceler ve yüksek dolaplar varsa, bunlar etrafı toplamak konusunda çocuğunuzun hevesini kırabilir. Odaya konulan bir sandık, oyuncakların toplanması için kolaylık yaratır. Toplama zamanı gelince, sandığı ortaya çıkarın ve çocuğunuzun oyuncaklarını içine koymasını sağlayın; kalemler ya da küçük oyuncaklar, sandığın içindeki büyük oyuncaklar arasında kaybolur; bu nedenle bunları kapaklı karton kutularda ya da boş plastik dondurma kutularına koyabilirsiniz. Sebze sepetleri, oyuncaklar ve giysiler için oldukça uygundur. Düzenli kullanıldığında gerektiği kadar yer sağlanır.

 

BENİMSEME

Çocuğunuz odasını seviyor ve onu benimsemişse, odasını daha çok toplayacak ve düzenli tutmaya çalışacaktır. Bu nedenle odasında kullanılacak süslemeleri ve lamba, yorgan, yastık gibi bazı şeyleri onun seçmesini sağlayın. Büyüdükçe odayı onun özel alanı olarak gördüğünüzü, burayı istediği gibi düzenleyebileceğini, örneğin odaya girmeden önce her seferinde kapıyı vurarak gösterebilirsiniz. Çok az çocuk düzenlidir, pek çoğu da ya dağınıklığa önem vermez ya da ilgilenmez; bu karmaşa içinde yaşamaktan da rahatsız olmaz. Anne ve babadan gelen söylenmeler etkili değildir; bu nedenle işe yarayacak bir anlaşmaya varmak gerekebilir.

 

DÜZENLİLİĞİ ÖDÜLLENDİRİN

Çocuğunuzun yaşına uygun bir düzenlilik hedefi belirleyin. Küçük bir çocuk için gün sonunda oyuncaklarını kaldırması iyi bir hedef olabilir. Daha büyük bir çocuk için haftada bir genel temizlik daha uygundur. Çocuğunuzun gösterdiği çabaları her seferinde ödüllendirin, onu destekleyin. Baştan ödül vermek, fazladan zorluk ve tartışmalara yol açar. Bunun yerine bir yıldız çizelgesi hazırlayın ve toplama için listeyi bir yıldız ekleyin. Belli sayıda yıldıza ulaşılınca, oda için yeni ve küçük bir hediyeyle onu ödüllendirebilirsiniz

 

ASKI ALIN

4-5 yaşlarındayken çocuğunuz elbiselerini askıya asabilir. Asılacak yeri onun boyuna uygun bir hale getirerek zorlanmasını engelleyin. Çocuğunuza kirli çamaşırları nereye koyacağını gösterin, odasına ya da banyoya, bir kirli torbası ya da sepeti yapın. Bu yer boyunca ve ayak altında uzanan çamaşırlarda kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İçeri geldiğinde paltosunun yere bırakma eğilimi gösteriyorsa, onun için bir askı yeri yapın. Her aile bireyi için değişik renkli, resimli ya da şekilli bir baskı koyabilirsiniz.

 

OYUNA DÖNÜŞTÜRÜN

Toparlanmayı baştan itibaren bir oyun haline getirin. 18 aylık bir bebek iki çift çorabı bulmayı çok sevebilir. Daha büyük bir çocuk için toplama sırasında odasında arayarak bulacağı bir şeyi saklayabilirsiniz çocuklar 4-5 yaşlarında hayali oyun oynamaya başlarlar. Toplama yükümlülüğü de hayali bir mekanda gerçekleşirse işler daha da kolaylaşır.

Yorumunuzu bırakın