UYKUYA GEÇİŞİ KOLAYLAŞTIRACAK ÖNERİLER
23 Aralık 2021 Perşembe

UYKUYA GEÇİŞİ KOLAYLAŞTIRACAK ÖNERİLER

Yatak saati alışkanlıkları 1-1.5 yaş döneminde başlar ve 2 ile 4 yaş arası oldukça önem kazanır. Sabahtan geceye geçişi simgeler, rahat ve güvenli geçiş için çok önemlidirler. Uyku alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken konu çocukların bu ritüelleri karmaşıklaştırmasına izin vermemektir. Örneğin uyku arkadaşını 3 kez öpmenizi isteyebilir ancak kitaplığındaki tüm kitaplarını veya sepetindeki tüm oyuncaklarını öpmenizi istemesi abartılıdır. Bu durumlarda sınırlarınızı çizmeli ve bunlara uymalısınız. Başka bir abartılan alışkanlık ise bitmeyen bir yeme/içme isteği olabilir. Çocuğunuz uyku saatinden önce ufak bir yiyecek veya içecek alabilir (dişlerini fırçalamadan önce) uyurken yanında susadığında içebileceği bir bardak içecek bırakılabilir. 

Uykuya geçmeden önce amacınız mümkün olduğunca hareketi azaltmak olmalıdır. Böylece çocuğunuz uykuya geçmeden gerekli sakinliğe alışmış olur. Heyecanlı olmak onları yormak yerine daha huzursuz veya agresif olmalarına neden olabilir. 

Ek öneriler;

Her gece aynı uyku nesnesi ile uyumak.

Uyku öncesi banyo ritüeli

Uyku öncesi aynı içeceği aynı bardak veya biberon ile içmek

Uyku şarkısı veya masalı belirlemek

Yalnız uyumaktan hoşlanmıyorsa yavaş yavaş uzaklaşmayı deneyin. Yanında yatın, sonra oturun, sonra yatağın yanında bir sandalye ve sonrasında kapı önü gibi kademeli uzaklaşmayı deneyin. 

Tekrar son defa iyi geceler demek için odaya 5-10 dk sonra gelme sözü vermek ve bu sözü mutlaka tutmak size olan güvenini pekiştireceği gibi yalnız uykuya geçişi de kolaylaştıracaktır.

Yorumunuzu bırakın